Nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w 2025 roku - Powiatowy Urząd Pracy w Rykach

Pomoc dla Ukrainy - banner PUP_WUP

Rynek pracy - pomoc dla Ukrainy

Публикатор

Aktualności

Nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w 2025 roku

Powiatowy Urząd Pracy w Rykach ogłasza nabór wniosków pracodawców  o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego osób, będących pracownikami lub pracodawcami.
 
Środki KFS można przeznaczyć na finansowanie działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy tj.:
  1. określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
  2. kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  3. egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  4. badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  5. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2025 roku:
  1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
  2.  Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
  3.  Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
  4.  Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
  5.  Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
  6.  Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
  7.  Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
  8.  Rozwój umiejętności cyfrowych.
  9.  Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
 
UWAGA:
Przy rozpatrywaniu wniosku urząd weźmie pod uwagę następujące elementy:
- zgodność dofinansowywanych działań z priorytetami wydatkowania KFS,
- potrzeby lokalnego rynku pracy,
- koszty usługi w relacji do kosztów podobnych usług na rynku co oznacza, że we wniosku należy przedstawić uzasadnienie wyboru konkretnej formy kształcenia ustawicznego i jej realizacji przez wybranego realizatora z uwzględnieniem porównania cen podobnych ofert,
- posiadanie przez wybranego realizatora usługi certyfikatów jakości i uprawnień do prowadzenia działalności pozaszkolnej,
- plany pracodawcy dotyczące dalszego zatrudnienia pracowników objętych wsparciem,
- ograniczenia finansowe w postaci pozostających do dyspozycji starosty limitów środków KFS.
 
Informujemy, iż głównym celem KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do
wymagań dynamicznie zmieniającej się gospodarki.
 
 
PRIORYTET 1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
 
Składając wniosek o dofinansowanie z KFS w ramach priorytetu należy powoływać się na wykaz zawodów deficytowych dla terenu powiatu ryckiego. Oznacza to zawód zidentyfikowany jako deficytowy w oparciu o wyniki najbardziej aktualnych badań/analiz, takich jak np.:
- „Barometr zawodów", znajdujący się na stronie internetowej: https://barometrzawodow.pl/
 
Zawody deficytowe dla powiatu ryckiego w 2025 roku:  cukiernicy, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, nauczyciele praktycznej nauki zawodu, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, nauczyciele przedmiotów zawodowych  nauczyciele przedszkoli nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pedagodzy, piekarze, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, psycholodzy i psychoterapeuci, samodzielni księgowi.
 
- zarejestrowani bezrobotni oraz wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej według zawodów i specjalności, znajdujący się na stronie internetowej: http://ryki.praca.gov.pl/,
 
- oraz na listę zawodów i specjalności z uwzględnieniem kwalifikacji i umiejętności, na które istnieje zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy w 2025 roku, zawartej na stronie:
https://ryki.praca.gov.pl/rynek-pracy/statystyki-i-analizy
 
 
PRIORYTET 2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
 
Przez „nowe procesy, technologie czy narzędzia pracy" należy rozumieć procesy, technologie, maszyny czy rozwiązania nowe dla wnioskodawcy a nie dla całego rynku. Przykładowo maszyna istniejąca na rynku od bardzo wielu lat, ale niewykorzystywana do tej pory w firmie wnioskodawcy jest w jego przypadku „nową technologią czy narzędziem pracy".
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi/ planowanymi do wprowadzenia zmianami.
Nie ma zamkniętej listy dokumentów, na podstawie których można zdecydować, czy złożony wniosek wpisuje się w priorytet. Stosowna decyzja ma zostać podjęta na podstawie jakiegokolwiek wiarygodnego dla urzędu dokumentu dostarczonego przez wnioskodawcę, np. kopii dokumentów zakupu, decyzji dyrektora/zarządu o wprowadzeniu norm ISO, itp., oraz logicznego i wiarygodnego uzasadnienia. Decyzja należy do urzędu.
Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach priorytetu można objąć jedynie osobę, która w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych/na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystała z nowych technologii i narzędzi pracy lub wdrażała nowe procesy.

 
PRIORYTET 3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
 
Priorytet nie dotyczy powiatu ryckiego.

 
PRIORYTET 4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
 
Szkolenia powinny zawierać tematykę, w ramach której pracodawcy i pracownicy zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności m.in.: do rozpoznawania, rozumienia i przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy, co zwiększy ich uważność na sposób komunikacji i budowania relacji w ich zespołach, dotyczące różnych formy mobbingu, jak zrozumieć jego wpływ na zespół oraz jak skutecznie reagować i zapobiegać sytuacjom o charakterze mobbingu w przyszłości, rozpoznawania/uważności (szczególnie menedżerowie/pracodawcy) na zachowania i relacje w zespołach, do promowania bezpiecznego i wspierającego środowiska pracy na temat skutków społecznych i prawnych mobbingu lub dyskryminacji, dotyczące wdrażania procedur przeciwdziałania i reagowania na przypadki nieprawidłowości. Szkolenia tego typu mają na celu wzmocnienie umiejętności zarządzania, poprawę komunikacji wewnętrznej oraz stworzenie środowiska opartego na równości, integracji i zaangażowaniu pracowników.
Priorytet ten ma również zachęcać do tworzenia i oferuje wsparcie w zakresie zasad funkcjonowania i działania rad pracowniczych – na poziomie unijnym i poszczególnych krajów UE. W obliczu wymogu prawnego (ustawa z dnia 7 kwietnia 2006 r. o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji (Dz.U. nr 79, poz. 550) powołania Rady Pracowników przez pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników lub na wniosek co najmniej 10% załogi.
Priorytet adresowany do wszystkich zainteresowanych pracodawców. Nie ma znaczenia kod PKD czy profil działalności. Zachęca do tworzenia i oferuje wsparcie w zakresie zasad funkcjonowania i działania rad pracowniczych – na poziomie unijnym i poszczególnych krajów UE.

 
PRIORYTET 5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
 
Priorytet adresowany do wszystkich pracodawców, bez względu na rodzaj i obszar prowadzonej działalności, w ramach którego można przeszkolić każdego pracownika czy pracodawcę bez względu na wykonywaną pracę. Brak jest konkretnych kryteriów dostępu tzn. że o środki może aplikować każdy zainteresowany pracodawca. Priorytet ten oferuje wsparcie w zakresie poprawy bardzo szeroko pojętego zdrowia psychicznego w tym również szkolenia z zakresu działań go wspierających np. organizacji pracy. Przykładem mogą być szkolenia z niestandardowych (elastycznych) form pracy. Szkolenia dotyczące promowania i wspierania zdrowia psychicznego oraz tworzenia przyjaznych środowisk pracy powinny obejmować szeroki zakres tematów, które pomagają zarówno menedżerom, jak i pracownikom tworzyć zdrowe, wspierające i produktywne miejsca pracy. Przykładowe obszary, które mogą znaleźć się w zakresie tematycznym szkoleń to: rola pracodawcy w wspieraniu zdrowia psychicznego, przyczyny i skutki stresu zawodowego, wypalenia zawodowego oraz radzenia sobie z nimi, skuteczna komunikacja w zespole, budowanie otwartego środowiska pracy tworzenie przyjaznego środowiska pracy, różnorodność w miejscu pracy, integracja pracowników wywodzących się z różnych grup pokoleniowych, promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zdrowego stylu życia, technik relaksacyjnych i innych metod radzenia sobie ze stresem.
 
 
PRIORYTET 6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
 
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia tylko dla cudzoziemców. Zdecydowano o rezygnacji z zezwolenia na dostęp dla polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), aby środki tego priorytetu skierować tylko na potrzeby pracowników cudzoziemców. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności: doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu/branży; doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu; rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców. Należy pamiętać, że powyższa lista nie jest katalogiem zamkniętym i każdy pracodawca może określić własną listę potrzeb.
 
 
PRIORYTET 7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
 
Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych Zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz. U. z 2024 r., poz. 799) świadczeniami zdrowotnymi są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia. Udzielanie świadczeń zdrowotnych odbywa się w ramach działalności leczniczej. Ustawodawca wyodrębnił przy tym jej dwa rodzaje – polegającą na: stacjonarnym i całodobowym udzielaniu świadczeń zdrowotnych oraz ambulatoryjnym udzielaniu świadczeń zdrowotnych – czyli w warunkach niewymagających udzielania świadczeń w trybie stacjonarnym i całodobowym. Celem wprowadzenia niniejszego priorytetu jest chęć wsparcia osób zatrudnionych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych. Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest oświadczenie pracodawcy o konieczności odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności z zakresu usług zdrowotnych i opiekuńczych. Dostęp do priorytetu ma każdy pracodawca posiadający PKD w Sekcji Q tj. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna w działach 86-Opieka zdrowotna, 87-Pomoc społeczna z zakwaterowaniem, 88-Pomoc społeczna bez zakwaterowania. W ramach tego priorytetu można dofinansować dopuszczalne ustawą formy kształcenia ustawicznego bezpośrednio związane z szeroko pojętą opieką zdrowotną czy opieką społeczną. Należy jednak pamiętać, że w ramach KFS nie można finansować tych samych szkoleń, na które przeznaczone są inne środki publiczne np. środki na specjalizacje pielęgniarek i położnych.
 
 
PRIORYTET 8. Rozwój umiejętności cyfrowych.

Składając stosowny wniosek o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie. Kompetencje cyfrowe obejmują również zagadnienia związane z komunikowaniem się, umiejętnościami korzystania z mediów, umiejętnościami wyszukiwania i korzystania z różnego typu danych w formie elektronicznej czy cyberbezpieczeństwem. PKD Wnioskodawcy nie jest w tym przypadku istotne. Dotyczy wszystkich wnioskodawców.
 
 
PRIORYTET 9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.        
 
Transformacja energetyczna to długotrwały proces modyfikacji gospodarki i sieci energetycznych, aby były bardziej zrównoważone, mniej zależne od paliw kopalnych i bardziej efektywne energetycznie. Celem transformacji energetycznej jest zmniejszenie szkód dla klimatu, zdrowia publicznego i środowiska naturalnego. W Polsce ma oznaczać ona rozwój i przebudowę polskiej energetyki zgodnie z celami polityki klimatyczno-energetycznej. Przyjęto, że ma opierać się na trzech filarach: dekarbonizacja – czyli redukcja emisji gazów cieplarnianych i rozwój OZE, decentralizacja – dotyczy odejścia od dużych elektrowni na rzecz rozproszonych odnawialnych źródeł energii o mniejszej mocy,  digitalizacja – to postawienie na infrastrukturę informatyczną, dzięki której możliwe będzie np. wprowadzenie taryf dynamicznych (czyli takich, w których końcowa opłata za energię jest bezpośrednio powiązana z bieżącymi cenami na hurtowym rynku energii). Priorytet niniejszy adresowany jest do wszystkich pracodawców, którzy w jakikolwiek sposób chcą przyczynić się do realizacji założonych celów transformacji energetycznej np. przejścia z energetyki tradycyjnej, na przykład węglowej, do bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii np. wiatraków czy farm fotowoltaicznych. Będą również mogły być finansowane szkolenia mające na celu rozwój tzw. zielonych kompetencji czyli zestawu umiejętności pozwalających na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W ramach tego priorytetu mogą być finansowane również szkolenia w obszarze szeroko pojętej ekologii.
 
 
Nabór wniosków odbywa się w terminie: 22.01.2025r. - 28.01.2025r.
Kwota do dyspozycji: 380.000,00 zł 
Wnioski prosimy składać w  Powiatowym Urzędzie Pracy w Rykach.
Formularze wniosków oraz "Regulamin przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego" dostępny jest na stronie internetowej urzędu pracy oraz w siedzibie urzędu.

Wnioski będą rozpatrywane w terminie do 30 dni od dnia ich złożenia, do limitu wysokości posiadanych na ten cel środków finansowych. 

Dodatkowe pytania prosimy kierować po numerem tel. 81-8653346
 
UWAGA: Prosimy zwrócić szczególną uwagę na dodatkowe kryteria oceny wniosku, zawarte w Regulaminie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2025 rok oraz na nowy wzór umowy.


 

Załączniki

Nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w 2025 roku
Nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków KFS na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego w 2025 roku.pdf 169 KB

Projekty skierowane do osób bezrobotnych i poszukujących pracy

Informacja o realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Działania 9.1. FELU II

Informacja o realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Działania 9.1. FELU II
Zdjęcie artykułu Informacja o realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Działania 9.1. FELU I

Informacja o realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Działania 9.1. FELU I

Informujemy, że Powiatowy Urząd Pracy w Rykach w okresie od 01.01.2023 r. do 30.06.2024 r. realizuje projekt "Aktywizacja osób bezrobotnych jako skuteczna droga do...
Zdjęcie artykułu Informacja o realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 1.1.1 POWER

Informacja o realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Poddziałania 1.1.1 POWER

Informujemy, że Powiatowy Urząd Pracy w Rykach w okresie od 01.01.2021 r. do 31.12.2022 r. realizuje projekt "Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w...
Zdjęcie artykułu Informacja o realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.2 RPO WL

Informacja o realizacji projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Działania 9.2 RPO WL

Powiatowy Urząd Pracy w Rykach informuje, że w okresie od 01.07.2021 r. do 31.12.2022 r. realizuje projekt "Aktywność drogą do pracy (VII)" współfinansowany z...

Zewnętrzne programy i projekty

Rynek pracy

Statystyki i analizy

5,1%Stopa bezrobocia w Polsce  

Stan na koniec grudnia 2024 r.

wykres statystyki

Stawki

  • 1.662,00 zł Podstawowy zasiłek dla bezrobotnych
  • 1.994,40 zł Stypendium dla bezrobotnego w okresie odbywania szkolenia
  • 831,00 zł Dodatek aktywizacyjny
  • do 48.969,72 zł Środki dla bezrobotnego na podjęcie działalności gospodarczej

Akty prawne

Artykuły prawne

Zobacz akty prawne dotyczące bezrobocia i promocji zatrudnienia

Zobacz

Urząd

Informacje dla niepełnosprawnych

Język migowy

Zobacz informacje na temat obsługi niepełnosprawnych.

Zobacz

Dane kontaktowe

Powiatowy Urząd Pracy w Rykach

Adres:
Rynek Stary 50/55, 08-500 Ryki
Telefon:
(81) 865-33-46, (81) 865-33-48, (81) 888-19-48 

Godziny pracy:  
Poniedziałek - Piątek:  7.30 - 15.30
Godziny obsługi interesantów:  
Poniedziałek - Piątek:  7.45 - 15.00
Rejestracja osób bezrobotnych: 
Poniedziałek - Piątek  7.45 - 14.30

 

Powiatowy Urząd Pracy w Rykach Filia w Dęblinie

Adres:

Rynek 12A, 08-530 Dęblin
Telefon:
(81) 883-02-26, (81) 883-08-74, (81) 883-20-17 

Godziny pracy:  
Poniedziałek - Piątek:  7.30 - 15.30
Godziny obsługi interesantów:  
Poniedziałek - Piątek:  7.45 - 15.00
Rejestracja osób bezrobotnych: 
Poniedziałek - Piątek  7.45 - 14.30